Historie Absolwentów: Damian Szot

„Naszą misją jest ułatwianie życia przedsiębiorcom i księgowym, bo to głównie oni napędzają gospodarkę.”

• Imię i nazwisko: Damian Szot
  • Miejsce zamieszkania (miasto, kraj): Kraków, Polska
  • Stanowisko: Head of Sales & Performance at inFakt
  • Ukończony kierunek (na UJ): Elektroniczne przetwarzania informacji i Prawo własności intelektualnej

Zamiast jednego, mam całą serię wspomnień, zwłaszcza z krakowskiego Kazimierza, gdzie mieścił się nasz instytut. Bliskość różnych ciekawych miejsc, do których można było się udać przed, w trakcie czy po zajęciach, sprawiała, że rzeczywiście czuło się to tzw. “studenckie życie” i wspólnie chłonęło się Kraków. Wiele z koleżeńskich relacji przetrwało do dzisiaj.

Jak rozpoczęła się Twoja kariera zawodowa? Jakie były w niej decydujce wydarzenia?

Z sekretariatu mojego kierunku otrzymałem maila, że jeden z absolwentów prowadzi swoją firmę i poszukuje stażysty. Zgłosiłem się i dostałem na staż. Pracowałem tam 3 lata, a kolejnym decydującym wydarzeniem był moment wchłonięcia tej firmy przez większą. Wówczas zdecydowałem, że poszukam innej drogi i tak trafiłem do jednej z ciekawszych agencji marketingowych na rynku. Tam po dwóch  latach dostałem ofertę pracy na stanowisku lidera zespołu. To otworzyło mi nowe kierunki rozwoju przez następne 2 lata. Kolejnym kluczowym wydarzeniem była zamiana agencji na in-house i stanowisko head of marketing, wraz z nim więcej odpowiedzialności w różnych obszarach marketingu. Po roku dostałem szansę utworzenia nowej jakości w strukturach firmy - zespołu Sales & Performance, łączacego performance marketing, od którego zaczynałem, ze sprzedażą, która od zawsze była mi bliska.

Na kierunku elektroniczne przetwarzanie informacji miałem  przedmiot, który przygotował mnie do pracy z systemem Google Ads (wówczas Google AdWords). Drugi kierunek, tj. prawo własności intelektualnej i nowych mediów był przydatny w kwestiach dotyczących wykorzystywania znaków towarowych jako słów kluczowych w Google.

Opowiedz nam o swojej obecnej pracy. Co teraz robisz?

Odpowiadam za zespół Sales & Performance w firmie inFakt tworzącej nowoczesne rozwiązania księgowo-technologiczne. Komunikujemy się z naszą grupa docelową stosunkowo luźno, co wydaje się ewenementem w naszej branży. Wraz z zespołem dbamy o to, żeby jak najlepiej wykorzystać potencjał nagromadzony w naszych kampaniach zasięgowych (tv, radio, outdoor) za pośrednictwem różnych systemów reklamowych online

(np. Google Ads) oraz jesteśmy wsparciem dla osób zgłaszających się do zakładania firm czy przenoszenia księgowości. W inFakcie tworzymy też narzędzia dla przedsiębiorców, takie jak kalkulatory, a także prowadzimy dla nich bloga czy przygotowujemy wideo poradniki. Naszą misją jest ułatwianie życia przedsiębiorcom i księgowym, bo to głównie oni napędzają gospodarkę.

Stworzyć w zespole przestrzeń do sprawnej wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy performance marketingiem a sprzedażą. Czym lepsze zrozumienie swoich ról i specyfiki pracy na danym etapie procesu, tym większą wartość możemy dać przyszłym i obecnym przedsiębiorcom, a także zapewnić im lepsze doświadczenie.

Jak wygląda życie i praca w mieście/kraju w którym mieszkasz?

Kraków jest świetnym miejscem do życia. Jeszcze w poprzednim miejscu pracy rok spędziłem w Hiszpanii, wykonując swoje obowiązki zdalnie, ale wróciłem do Polski i pracuję obecnie głównie z biura. To dla mnie optymalne rozwiązanie, bo jestem blisko zespołu i bieżących spraw.

Mieć dobre, prawdziwe relacje z najbliższymi ludźmi.

Jakie masz porady/ wskazówki dla obecnych studentów, którzy wkraczają na rynek pracy?

Może teraz podejście się zmieniło i ta rada się zdezaktualizowała, ale ja zaakceptowałem perspektywę bardzo niskich zarobków przez jakiś czas, żeby "wchłonąć" jak najwięcej wiedzy. Zrobiłbym tak jeszcze raz.

Historie absolwentów: Piotr Bankowicz

Historie absolwentów: Roman Husarski