Menu

Jak rozegrasz - początkujący

1. Po otwarciu 1♠ dochodzicie z partnerem do końcówki 3BA. Przeciwnik z lewej wistuje w ♣5. Do ♣Q gracz E dokłada dwójkę. Jak będziesz rozgrywał? Ręce twoje i dziadka:

                           

2. Przeciwnik z twojej prawej strony otwiera 1♥ i po twoim skoku w 3♦ rozgrywasz ten kontrakt. Wist następuje w ♥4. Dokładasz waleta po czym E bierze na damę i ściąga asa w tym kolorze. Następnie gra ♠Q. Po wzięciu na asa pik grasz karo do siódemki, którego pokrywa asem gracz W i odchodzi w ♠9. Jak będziesz kontynuował rozgrywkę? Ręce twoje i dziadka:

Rozwiązania:

 

1. Jedyną drogą do wygrania tego kontraktu jest wzięcie czterech lew treflowych. Pozostałe pięć dadzą nam asy i króle w pozostałych kolorach. Jeśli uda nam się to uświadomić przed dołożeniem do pierwszej lewy, rozgrywka już nie powinna nam stwarzać problemów.  Niech nie zwiedzie was pierwsza „darmowa” lewa na damę trefl. Gdy ją przepuścimy drogi do wygrania kontraktu już nie ma. Piki w tym rozdaniu oczywiście nie dzielą się 3-3. Prawidłową rozgrywką jest wzięcie pierwszej lewy asem a następnie zagranie dowolnego trefla w celu wybicia króla przeciwnikom. Do wyrobionych trefl dojdziemy następnie asem karo. Najczęściej popełnianym błędem przez rozgrywającego jest tzw. „błąd pierwszej lewy”. Zauważ, że w tym przypadku wzięcie pierwszej lewy na damę skutkowałoby przegraniem kontraktu.

2. Żeby wygrać ten kontrakt, nie możemy oddać dwóch trefli. Na początek ściągamy przeciwnikom atuty. Następnie musimy odgadnąć kto ma damę a kto asa trefl. Czy na pewno jest to zgadywanka? Policzmy punkty gracza E. W pikach pokazał damę, w kierach asa i damę. Co daje nam łącznie osiem punktów. Na otwarcie jedno w kolor potrzeba około trzynastu punktów. Po tak zrobionej analizie w stu procentach możemy stwierdzić, że posiadaczem asa trefl jest gracz E. Gdyby go nie miał to brakowałoby mu punktów na otwarcie jedno kier. A zatem po ściągnięciu atutów przeciwnikom, gramy trefla do ósemki impasując damę. Gracz E oczywiście może mieć w treflach asa i damę, ale w takim przypadku nic nie będziemy mogli zrobić, żeby wygrać ten kontrakt.